Rise of the Tomb Raider İnceleme

tarafından
236
Rise of the Tomb Raider İnceleme

2013’te ki oyundan bu yana bu kız beladan kurtulamıyor. Bir oyunda rahat etti diyoruz yeni oyunda da oldukça güzel aksiyon dolu sahnelerle macera kaldığı yerden devam ediyor. Bir soluklan bir dinlen ama nafile, Lara croft aksiyonu bol bir oyunla yine oyun severleri bilgisayar başına kitleyecek ve kanser edeceğe benziyor. Zor görevleri ve inatçı bölümleriyle oyun severlere tekrar tekrar oynama imkanı sunan bir oyun olmuş.

Son çıktığı tarih 2013 düşünün seneler geçmiş üzerinden ve hala oynanan bir oyun, Lara Croft gelişmiş güçlenmiş ama birazda gençleşmiş sanki örümcek adam filmindeki Benjamin Parker’ın her bölüm de değişmesi gibi birşey olmuş bu, Güçlenmesi tabiki yeni maceralarıda peşinden sürüklemiş Tomb Raider’a ulaşma merakı veya onu kurtarma merakı dindirememiş kızımızı bu oyunda da.

9dffdf2f-1578-4b7c-ad98-87bd05073aef

Babasının ölmeden önceki araştırmasını biraz kurcalayan Lara yerinde durmakta güçlük çekiyor ve maceradan maceraya atlıyor. Crystal Dynamics firmasının tomb raiderın başına ördüğü çoraplar yetmezmiş gibi birde lara’yı işin içine katıyor ve bu genç ama bir o kadarda olgun fikirli kızımızıda sürüklüyor bu kervana.

Aslında hikayeye dört dörtlük ve birbirini tamamlayan bir gözle bakmak yanlış olur, çünkü hikayede ve kurguda ciddi eksiklikler mevcut, Sürükleyici olması tadını başka yönlere çeksede yeni oluşturulan görevler (Artık sıkıldık) oyuncuları diken üzerinde tutmaya yetiyor. Oyunun devamının her saniyesinde yeni birşey çıkıyor ve bu gerçekten sürükleyici olmuş.

Rise of the Tomb Raider macera ve keşif üzerine kurulan oyun türlerinden, Bu oyununda duygu seli yaşatan sahnelerde yok denecek kadar az, Oyuncuya hikayenin dışına çıkmadan devamını merak ettirerek, Oyunun başından ayrılmanıza izin vermiyor. Ayrıca hikayenin hissiyatını yaşamayı ve duygu yüklü sahneleri görmeyi istemiyorsanız tam oynayacağınız oyun diyebilirim.

Hikayenin genel yapısını geride bıraktığımıza göre, artık oyunun içinden bahsedebiliriz. Rise of the Tomb Raider oldukça güzel bir oyun ve yapım konusunda da başarılı olmuş, Devam oyunu olduğu için ilk oyunla bağlantısını ve gösterdiği gelişimide göz önünde tutmamız gerekmekte. Bir çok devam oyununa nispeten her sene çıkmayan bir oyun için devam aşamasında çoğu yerde eksiklikler mevcut, yani diyeceğim o ki bir Call Of Duty veya Assasian Creed gibi devam oyunlarında belirli eksiklikleri göz ardı edebiliriz ama aradan 3 yıl geçmiş olan bir oyun için devam hikayesi daha iyi olabilirdi.

İlerleyen bölümlerde yeniliklerine muhakkak değineceğiz fakat bunlarda ilk oyunun üzerine ekilen bir baharat tadında. Aksiyon ve macera olarak gerçekten pek birşey eklenmemiş hatta ilk oyunun tadını alabileceğinizi üzülerek söyleyemiyorum.

rise_of_the_tomb_raider_by_doppel_zgz-d7m6jlj

Lara Croft Efsanesi

2013 yılında çıkan Lara Croft gerçekten bizleri özletti. Hatta devamı için birçok açık kapı mevcuttu, Aksiyon adına o yılların en iyi oyunu diyebilirim. Oyunun sıkı bir oynayıcısı olarak şöyle dememde bir sakınca yok. İlk oyundaki aksiyonun üzerine gerçekten çok konulmamış aksiyonun oyun içerisinde tavan yaptığı yerler mevcut ama malesef genelinde 2.oyunu oynayanlara o tadı vermeyecektir.

Ölen insanlar, Silahların ateşlenmesi gibi oyun içi zevkleri ilk oyunla aynı, İlerleme kaydedilmemiş diyebilirim. Mesela bu nişan yeri konusunda sıkıntılar mevcut Cs gibi veya COD gibi oyunlarda nişanın alacağınız yere silah doğruluyor. Alıştığımız yapıda bu fakat hala nedense nişan aldığımız yer karşımızda ki düşman değilde, Silahın ucu, İmlece nişan almamız yapılabilirdi oldukçada güzel olurdu.

Mekanlardan bahsetmemiz gerekirse oldukça dar alanlarda çok estetik hareketler yapmamız istenmiş bizden, Geniş bir haritada bu kadar ufak yerlerde bunları yapıyor olmamız benim hoşuma gitmedi açıkçası. Gizli olarak bazı yerlere giriyoruz ama alanların geniş olmamasından dolayı farkedilip bu gizlilik ortadan kalkıyor ve taktik üretmemiz zorlaşıyor bunuda eksi olarak yazabiliriz.

10390349_10153000381816158_6671990871449744779_n

Bu kadar aksiyonun içinde silah çeşitliliği hoşumuza giden yanlarından biri oldu Rise of the Tomb Raider‘ın. Silah çeşitliliği bol ve yeterli seviyede yeni silahlar ve aksiyon aletleri oyunda yerini almış. Sahnelerin daha efektif olmasında da bu silahların yeri var. Zehir, Dumanlı ok, Bıçak gibi silahların dışında  artık bombada yapabiliyoruz. Fakat gözümüze çarpan bir detay mevcut bomba yapım sahneler sanki bize The Last Of Us oyunundaki sahneleri biraz anımsattı.

Yerde bulduğumuz konserve kutusu veya cam gibi malzemeleri atarak düşmanın dikkatini başka alanlara çekebiliyoruz. Bomba yapımında da bu eşyaları hemen toplayıp oracıkta bomba yapmamız mümkün hale getirilmiş.Duman bombası, Molotof kokteyli ve Şarapnel bombasını hemen yapmamız gerekiyor bahsettiğimiz gibi The Last Of Us‘ta ki gibi çantaya koyup sonra yaparım durumu malesef yok.

Bomba yapım malzemerinin kolay bulunması hemen yapılması bize oyun içinde avantaj sağlamış. Bu durum gerçekten güzel olmuş oynarken ne kadar yararı olduğunu farkedeceksiniz. Bir başka yenilik ise Lara’nın üzerinde olmuş, Görüş kabiliyeti oldukça gelişmiş. Eski oyunda bir hedefe bakarken diğeri sizi  farkediyordu ama yeni gelen özellikle birlikte tüm düşmanlarınızın sizi farkedip farketmediğini görüş özelliği sayesinde kontrol edebiliyorsunuz.

rise-of-the-tomb-raider-huntpng-434fb7_765w

Çatışma sahneleri, Hareket özellikleri, Yeni gelen silahlar, Mekanlar yenilenmiş ve oyun içi ayrı bir keyif alanı oluşturmuş olsada ilk oyundaki tadı bir türlü vermiyor. Biz ekip olarak ikisi arasında bir tercih yapmış olsak muhtemelen ilk oyunu o grafiklere rağmen seçerdik. İlk oyundaki sahne genişliği ve sizi taktik yapmaya zorlayan mekanlar malesef 2.oyunda yok düz bir oyun içindeymişsiniz gibi hissettiyor size. Keşke daha geniş alanlar olsaydı ve ilk oyundaki tadı alabilseydik dedirtiyor insana.

Oyunun içinde tabiki ücretli geliştirmelerde satın alınabiliyor. Kart paketleri ve gelişimini daha hızlı bir şekilde tamamlayacak materyaller oyun içinde size sunuluyor, Kartlardan çıkan geliştirmeler ile Lara’yı daha yetenekli hale getirebiliyor. Sonuç olarak tadılması gerek ayrı bir lezzettir Lara Croft oyunu.