Sony Xperia Z Ultra Duyuruldu: Dünyanın en güçlü akıllı telefonu, en ince tableti

tarafından
290
Sony Xperia Z Ultra Duyuruldu: Dünyanın en güçlü akıllı telefonu, en ince tableti

xperiazultralansman_1_dh_fx57

Sony firmasının uzun bir süreçte beklenen yeni nesil tablet-telefon karışımı Xperia Z Ultra resmi olarak duyuruldu. Tablet telefonun 6.44′ inç bir ekranı var telefon olarak ele aldığımızda sınıfının en büyüğü ünvanını alıyor tablet olarak baktığımızda ise ince ve en güçlü cihaz olarak lanse edildi. Donanımsal detayları ise bekleyenleri dahada meraklandırıyor. Bir başka telefon tablet devi olan Samsung firmasının beklenen Galaxy note III modeline karşı olarakda çıkarılan Xperia Z Ultra, Barındırdığı Snapdragon 800 işlemcisi ile dünyadaki en güçlü akıllı telefon ve ARM taban alanı en güçlü tablet olmayı hak ediyor.

Krait 400 mimarisine sahip olan Xperia Z Ultra 2.2 GHZ hızında çalışıyor ve bünyesinde dört çekirdek bulunduruyor. Hızında ve mimari açıdan yapılan geliştirmeler ve tekrar mimari yapıda farklılıklar içeren adreno 330 GPU’su sayesinde, rakiplerine büyük ölçüde fark atmış ve bu kulvarda tek başına ilerliyor diyebilirim.

xperiazultralansman_2a_dh_fx57

Ekran detaylarına baktığımızda ise Sony firmasının yeni nesil ekranı olan Triluminous teknolojisi karşımıza çıkıyor. Japon üretim firmasının TV gamından ödünç alınarak yapılan bu teknoloji, Apple’ın retine ekranı veya Android telefonların çoğunda bulunan Super AMOLED panellere karşı Sony’nin en güçlü ekran mimarisi olarak gösteriliyor ve hem parlaklık hem de renk üretimi anlamında sınıfında zirveye adat olduğu iddaa ediliyor, Yaklaşık 2GB bellek ve 16 GB Depolama alanına sahip olması beklenen Xperia Z Ultra sadece 212 gram ağırlığında telefon olarak baktığımızda neredeyse 2 telefon ağırlıgından olan bu cihaz tablet tarafında ise normal boyut ve ağırlıklarda. Ayrıca kalınlığının 6.5mm olduğunu dikkate alırsak eğer, bu koca devin dünyanın en ince Full HD telefonu olduğunu da ifade edebiliriz. Kamera olarak Xperia Z’nin biraz gerisinde olan ve Exmor RS sensörlü 8MP’lik bir çözüme yer verilen cihaz, IP58 standardını destekliyor ve 1 metre suda 30 dakika kalabiliyor ve tabi ki toza karşı da dayanıklı bir yapı sergiliyor. Android 4.2.2 işletim sistemine sahip olan Xperia Z Ultra, ihtiyaç duyduğu gücü ise 3000mAh kapasiteli pilden alıyor.

xperiazultralansman_2b_dh_fx57

Çoğu tablet ve hatta telefonda bile kullanılan Kalem ilede kullanılabilen Xperia Z Ultra, kullanıcıları için çoğu rahatlığıda beraberinde getiriyor herşey çok güze fakat bu koca cihazın pil ömrü nasıl olacak Sony’den yapılan açıklamalara göre Xperia Z Ultra,14 saat konuşma ve 5,5 saat video oynatma süresi tanıyabiliyor. Tabi bu ölçütlerin ne denli doğru ve bağımsız olduğunu cihazın test aşamalarında inceleyeceğiz. Yaz dönemine son derece hızlı giriş yapmayı planlayan Sony firmanın büyüme endeksinide 2013 yılına bağlamış durumda çırağın usta olma dönemlerini yaşayan sony firması eskiden gelen tecrübesi ile insanlığa büyük ölçüde yararı olan cihazlar sunmaya devam  ediyor. Xperia Z Ultra modeli Temmuz-Eylül döneminde tüm dünyada yaygın satışa sunmuş olacağını tahmin ediyoruz. Şu an için fiyatı belli olmayan cihazın, Xperia Z’den daha pahalı olacağını ve donanımı kadar fiyatıyla da zirveye aday olabileceğini de tahmin edebiliriz.

İşte Xperia Z Ultra’nın Videoları;