Ücretsiz İphone Uygulamaları!

tarafından
147
Ücretsiz İphone Uygulamaları!

Apple’ın akıllı telefon piyasasında çığır açmasını sağlayan iPhone, gerçek gücünü iOS için yazılmış uygulamalar sayesinde buluyor. Siz de bir iPhone sahibiyseniz veya yakında bu telefonu almayı düşünüyorsanız kullanılabilecek en iyi ücretsiz uygulamalara bir göz atın.

Viber

İPhone ve Android kullanıcılarıyla internet üzerinden ücretsiz görüşmeler yapabilmenize olanak tanıyan Viber, aynı zamanda kısa mesaj desteği de sunuyor. Uygulamayı kurduğunuzda, telefon rehberinizde bulunan ve hâlihazırda Viber kullanmakta olan diğer kişiler otomatik olarak işaretleniyor. Uygulamayı VVİFİ yerine 3G üzerinden de kullanabiliyorsunuz. Ülkemizde özellikle son aylarda 3G fiyatlarının makul seviyelere gerilediğini hesaba katarsak telefon konuşmalarını Viber ile çok daha ucuza getirmeniz işten değil. Bu arada, Viber’ın GSM üzerinden gerçekleşen konuşmalara göre çok daha iyi bir ses kalitesi sunduğunu da belirtelim.

 

Blip.me
İnternetin olmadığı yıllarda ülkemizde telsiz yoluyla arkadaşlıklar kurmak oldukça popülerdi. Blip.me uygulaması da o günleri yeniden yaşamak veya nostaljik bir anlam yüklemeksi zin yalnızca arkadaşlarıyla sesli mesajlar aracılığıyla haberleşmek isteyenler için pratik bir arayüz sunuyor. Uygulamanın telsiz mantığı sizi yanıltmasın, altyapı olarak elbette radyo sinyalleri yerine internet kullanılıyor. Telefon görüşmesi yapmayı gerektirmeyecek kadar kısa, SMS yazmaya üşenilecek kadar uzun mesajlar için Blip.me’nin sunduğu sistem oldukça başarılı. Viber’da olduğu gibi Blip.me kullanıcıları da rehberinizde otomatik olarak işaretleniyor.

 

360 Web Browser Lite
Birçok İPhone kullanıcısı için Apple’ın ön tanımlı web tarayıcısı olan Safari yeterli gelebilir, fakat 360 Web Browser mobil internet deneyiminizi zenginleştirmek konusunda oldukça iddialı. Tarayıcının en önemli özelliklerden biri, “Clip Converter” eklentisi sayesinde YouTube, Vi meo ve MySpace gibi desteklenen sitelerdeki Flash öğeleri gösterebilmesi. Bunun yanında, Firefox Sync eklentisi sayesinde yer imleriniz, açık sekmeleriniz ve tercihleriniz masaüstü bilgisayarınızdaki Firefox’la eşitlenebiliyor. Dâhili indirme yöneticisi sayesinde internette bulduğunuz hemen her türlü içeriği indirerek kaydedebileceğinizi de belirtelim.

 

Opera Mini
Safari’yi beğenmeyen ve alternatif bir web tarayıcısı arayanlar Opera Mini’yi de değerlendirebilir. Opera Mini, özellikle EDGE veya düşük kotalı 3G kullanan kişiler için oldukça uygun bir tercih olacaktır. Opera Turbo özelliği açık olduğunda, açmak istediğiniz web sayfasının verileri önce Opera sunucularına gönderilerek sıkıştırılıyor ve daha sonra telefonunuza aktarılıyor. Böylelikle web gezintiniz için daha az veri aktarımı gerçekleştirildiği gibi, sayfaların açılma hızında da artış görülüyor. Uygulamanın kullanışlı arayüzü sayesinde telefonunuzda âdeta bir masaüstü web tarayıcısı kullanıyormuş hissine kapılabiliyorsunuz.

 

Google Translate
Google’ın çeviri hizmetini web tabanlı olarak mutlaka kullanmışsınızdır, ancak İPhone için sunulan çeviri uygulaması kesinlikle çok daha başarılı. Uygulamanın en dikkat çeken yönü, dâhili ses tanıma teknolojisi sayesinde ekran klavyesi yerine doğrudan konuşma yoluyla kullanılabilmesi. Üstelik Türkçe ses tanıma özelliği de şaşırtıcı derecede iyi çalışıyor. Uygulamanın tek kötü yanı, çev
rilmesi için girilecek metinde belirli bir sözcük sınırlamasının bulunması.

 

SoundHound
Bir videonun arkasında duyduğunuz veya yalnızca melodisini hatırlayıp ismini hatırlayamadığınız şarkılar oluyor mu? SoundHound sayesinde merak ettiğiniz şarkıların isimlerini çok kısa süre içinde öğrenmeniz mümkün. Yapmanız gereken tek şey, elinizdeki kısa müzik kaydını telefonunuza dinletmek veya şarkının melodisini mırıldanmak. Kaydedilen ses dosyası yüz binlerce şarkının bulunduğu çevrimiçi veritabanına gönderiliyor ve çok kısa bir süre içinde şarkının ismi karşınıza çıkıyor. Tabii mırıldanarak şarkı bulmak şimdilik yalnızca çok popüler şarkılar için mümkün; fakat orijinal kayıtlardan parçalar dinleterek birçok Türkçe şarkıyı dahi bulabiliyorsunuz.

 

TTNET Mobil Müzik
Herhangi bir abonelik ücreti ödenmeden üç milyonun üzerinde yerli ve yabancı şarkının dinlenilebilmesini sağlayan TTNET Mobil Müzik, İPhone kullanıcıları için her zaman erisilebilen devasa bir müzik arşivi anlamına geliyor. Uygulama sayesinde rastgele şarkı dinleyebilmenin yanı sıra, favori şarkılarınızı içeren ve web’den de erişilebilen dinleme listeleri oluşturabilir, müzik dünyasındaki son gelişmeleri içeren haberleri takip edebilir, beğendiğiniz haber ve etkinlikleri sosyal ağlar üzerinden arkadaşlarınızla paylaşabilirsiniz. WiFi ve 3G üzerinden çalışabilen uygulama ara sıra ufak takılmalar yaşatsa da genel olarak oldukça başarılı bir tablo çiziyor.

 

Virtuoso Piano Free 3
içinizdeki piyanisti sahneye çıkarmanın zamanı geldi! Dünyanın en popüler sanal dokunmatik piyano uygulaması olan Vlrtuoso, İPhone’un çoklu dokunmatik ekranının nimetlerinden sonuna kadar faydalanıyor. İPhone’un yanı sıra İPad’de de çalışabilen yazılımdan alınan verim, ekran büyüklüğüyle doğru orantılı olarak artıyor. Küçük dosya boyutuna rağmen tatmin edici bir piyano sesi sunan uygulama, hem müziğe yeni başlayan ve notaları öğrenmek isteyenler hem de yalnızca eğlence için ufak çaplı bestelerini seslendirmek isteyenler için ideal. Uygulamanın dokunma şiddetini algılayarak ses seviyesini uyguladığınız baskıya göre ayarlayabildiğim de belirtelim.

 

MuseBox Radio
Cebinizde yalnızca sevdiğiniz tarzda şarkılar çalan bir internet radyosu taşımak ister misiniz? Herhangi bir ücretli üyelik gerektirmeyen uygulama sayesinde internete erişiminiz olan her yerden kişisel radyonuzu dinleyebilirsiniz. Son derece sade bir arabirim üzerinden kontrol edilen MuseBox ile isterseniz rock, pop, caz, blues, elektronik ya da klasik gibi bir müzik türü seçebilir, isterseniz de her türden radyoların listelenmesini sağlayabilirsiniz. Seçiminizi yaptıktan sonra, ana ekranda listelenen onlarca radyo istasyonundan istediğinizi seçerek hemen müzik dinlemeye başlayabilirsiniz. Uygulamanın tek kötü yanı fazla reklam içermesi.

 

iDrumStar
Sıradaki uygulamamız amatörprofesyonel herkesin severek kullanabileceği bir cep davulu! 15′ten fazla ülkenin App Store’larında ücretsiz uygulamalar içinde en çok indirilen ilk 10 uygulama arasında yer alan İDrumStar boyutundan beklenmeyecek bir performansa sahip. Gerçekçi davul sesleri içeren ve dokunmatik arayüz yoluyla kolaylıkla kontrol edilebilen uygulama sayesinde telefonunuzu hoparlöre bağlayıp gitar çalan arkadaşlarınıza davulla eşlik etme şansınız bile oluyor. Sanal davulunuzda bulunan zillerin farklı noktalarına dokunarak farklı sesler çıkarabiliyor, çalacağınız müzik türüne göre davulunuzu özelleştirebiliyorsunuz.

 

FOTOGRAF ve RESİM
Photoshop’un popüler olmasıyla birlikte fotomontaj işleri de kolaylaştı, fakat OldBooth bu işlemi daha da kolaylaştırarak eğlenceli hâle getiriyor. Uygulama sayesinde sevdiğiniz kişilerin yüzlerini kullanarak bambaşka karakterler yaratmak için yalnızca birkaç saniyeye ihtiyaç duyuyorsunuz. Mevcut karakterlerden birini seçtikten sonra dokunmatik ekranı kullanarak yeni çektiğiniz veya mevcut bir fotoğrafın parlaklığını, boyutunu ve yönünü ayarlıyor ve yeni karakterinizi ortaya çıkarıyorsunuz. Ücretsiz sürümde dört erkek, dört kadın olmak üzere toplam sekiz farklı karakter bulunuyor. Karakter sayısını artırmak içinse 2 $’lık tam sürümü satın almak gerekiyor.

 

Instagram
Telefonunuzla çektiğiniz fotoğraflara basit fakat etkili efektler uygulayarak sanatsal bir hava katan Instagram, fotoğraflarınızı canlandırabilecek renk dengesi, parlaklık, kontrast gibi değerleri otomatik olarak algılıyor. Uygula manın en güzel yanı, standart filtreler sayesinde sizi ince ayarlarla uğraştırmaksızın fotoğraflarınızın güzel görünmesi için gereken düzenlemeleri tek dokunuşla yapabilmesi. Bunun yanında, düzenlediğiniz fotoğrafları kolayca sosyal medya sitelerindeki arkadaşlarınızla da paylaşabiliyorsunuz. Eksi olarak sayılabilecek tek nokta, kullanım öncesinde mutlaka ücretsiz bir hesap oluşturmanızın gerekmesi.

 

LiveSketch
Parmaklarınızla yapacağınız hafif dokunuşlarla kara kalem resimler çizmek için kullanabileceğiniz bir uygulama olan LiveSketch, resim yeteneği olanların kesinlikle kaçırmaması gereken bir uygulama. LiveSketch, İPhone ekranının dokunmaya karşı ne kadar hassas olduğunu görmek için de oldukça güzel bir örnek. Basit dokunuşlarla ortaya koyacağınız resimleri gördüğünüzde şaşıracağınızı söyleyebiliriz. Bir de hatırlatma yapalım: Uzun bir süre boyunca bedava kalan uygulama kısa bir süre önce 2 $ karşılığında satılmaya başlandı fakat belli saatlerde halen bedava indirilebiliyor. Bu aralıkları kollamak için PandoraBox uygulamasından faydalanabilirsiniz.

 

Adobe Photoshop Express
Telefonunuzla çektiğiniz fotoğrafları anında düzenlemek ve paylaşmak için kullanabileceğiniz en uygun ücretsiz alternatiflerden biri de Photoshop Express. Elbette masaüstü bilgisayarınızda Photoshop’la yaptığınız her şeyi yapmanız mümkün değil; ancak çektiğiniz fotoğrafları kesmek, döndürmek, renklendirmek, parlaklık ve kontrastlarını ayarlamak gibi basit işlemler yapmak için Photoshop Express’e alternatif olabilecek kalitede bir ücretsiz uygulama bulmak zor. Bu arada, uygulamayı kullanarak düzenlediğiniz fotoğrafları Photoshop.com sitesinden alabileceğiniz hesabınıza yükleyerek anında internet üzerinden paylaşma imkânınız da bulunuyor.

 

MoreLomo
Fotoğrafçılıkla ilgileniyorsanız, Tomografi” terimini duymuş olmanız muhtemel. Cebinizde ufak bir Lomo taşıyarak ilginç kareler yakalamak isterseniz MoreLomo son derece başarılı bir uygulama olarak ilginizi çekebilir. MoreLomo ile o an yakaladığınız veya daha önce çekmiş olduğunuz fotoğraflara Lomo efektini uygulayarak ilginç sanatsal çalışmalar oluşturmanız mümkün olabilir. Aslında uygulama Instagram kadar çeşitli filtre seçenekleri sunmadığı için ilk kez denediğinizde hayal kırıklığı yaratabilir, fakat uygun kareleri yakalamaya başladıktan sonra ne kadar yaratıcı işler çıkardığınızı fark edip şaşırabilirsiniz.

 

Wunderlist
Aklınızdakileri not etmek için kullanabileceğiniz uygulamaların sayısı bir hayli fazla; fakat günümüzde internete bağlanabilen aygıtların sayısı ve kullanılan sistemlerin çeşitliliği epeyce artmış olduğu için, bu tip uygulamalar söz konusu olduğunda platform bağımsız çalışma ve uyumluluk gibi konular önem kazanıyor. Wunderlist, bir İPhone uygulaması olmasının yanında Windows, Mac OS X ve Android platformlarında da çalışabiliyor ve herhangi bir platformdan yaptığınız tüm değişiklikler anında hesabınız üzerinden diğer platformlara yansıtılıyor. Bunun yanında işlevselliğin sade bir arayüzle sunuluyor olması da kullanımı son derece kolaylaştırıyor.

 

Akbank Cep Bütçem
Gelirleriniz ve r derleriniz arttıkça bütçenizi ayarlamak ve ayağınızı yorganınıza göre uzatmak için planlama yapmanız gerekecektir. İPhone için sunulan en başarılı yerli uygulamalardan
biri olan Cep Bütçem, her türlü harcamanızı not edip günlük, haftalık ve aylık harcama istatistiklerinizi takip edebilmenizi sağlıyor. En çok hangi ürünlere para verdiğinizi, en fazla hangi ödeme yöntemlerini tercih ettiğinizi ve tasarruf planlarınızı gerçekleştirmek için hangi alandaki harcamalarınızı azaltmanız gerektiğini görebilmek adına son derece faydalı bir cep asistanı olan uygulamayı kullanmak için mutlaka Akbank müşterisi olmanıza da gerek yok.

 

ShopListFree
Yaptığınız birçok alışverişin ardından “Tüh, şunu almayı unuttuk.” cümlesine benzer sözler sarf ediyor musunuz? Evden çıkmadan önce kâğıt kalem kullanarak bir alışveriş listesi oluşturup, sonra da
o listeyi evde unutmak gibi alışkanlıklarınız var mı? Aklınıza gelen tüm öğeleri işaretleyebileceğiniz bir liste yapmanıza olanak tanıyan ShopListFree, ürünleri aldıkça yanlarına işaret koyarak herhangi bir ürünü almayı unutmamanızı sağlıyor. Uygulamanın en güzel yanlarından biri, daha önce yapılmış alışverişlerinizin listelerinde yer alan öğeleri de saklayarak yeni bir liste yapacağınızda göstermesi. Böylelikle her seferinde baştan liste yapmanıza gerek kalmıyor.

 

PandoraBox
App Store’da 300.000′in üzerinde uygulama bulunuyor ve bu sayı her geçen gün artıyor. Kaliteli ücretsiz uygulamaların sayısı fazla olsa da, belirli bir ücret karşılığında edinilebilen uygulamalardan genellikle daha iyi verim alınabildiği de bir gerçek. PandoraBox, normal şartlarda ücretli olan fakat belirli zamanlarda promosyon amacıyla bedava dağıtılan veya çok düşük ücretlere satılan uygulamalardan sizi haberdar ederek bütçenizi korumaya yardımcı oluyor. Örneğin normal şartlarda 60 $’a satılan bir navigasyon uygulamasının geçici bir süre için 5 $’a satıldığı haberini anında almak PandoraBox ile mümkün.

 

Team Viewer
Dünya çapında 100 milyondan fazla bilgisayarda kullanılan TeamViewer’in İPhone uygulaması da masaüstü sürümündeki gibi yüksek kalite sunuyor. TeamViewer sayesinde WiFi  veya
3G erişiminizin olduğu her yerde telefonunuzdan bilgisayarınıza bağlanarak masaüstünüze erişebilir, dosya kopyalama gibi işlemleri gerçekleştirebilir ve masaüstünüzde çalışan tüm uygulamaları kullanabilirsiniz. Uygulamanın en iyi yanlarından biri, İPhone’un çoklu dokunmatik ekranı sayesinde sürüklebırak, sol ve sağ tıklama, ekranı kaydırma ve yakınlaştırma gibi tüm işlevlerin kullanılabilmesine olanak tanıması. Programın son sürümü PC ve İPhone arasında dosya aktarımına da izin veriyor.

 

Dropbox
Üzerinde çalıştığınız belgelere uzaktan erişmenin en kolay yollarından biri, İPhone için yazılmış Dropbox uygulamasını kullanmak. Örneğin okul için hazırladığınız bir ödev veya iş için
yazmakta olduğunuz bir raporu yanınıza almayı unuttuğunuzu düşünün: Eğer ilgili dosyayı Dropbox klasörü içine kaydetmiş olursanız erişim için yapmanız gereken tek şey İPhone’unuzdaki Dropbox uygulamasını açmak olacaktır. Uygulamanın belge görüntüleme özelliği birçok farklı dosya biçimine destek veriyor. Bu arada Dropbox hizmeti sayesinde sahip olduğunuz ücretsiz 2 GB’lık alanı arkadaşlarınıza göndereceğiniz Dropbox davetiyeleri sayesinde daha da genişletebileceğinizi hatırlatalım.

 

Tonido
Sabit disklerin oldukça ucuzladığı bugünlerde müzik arşivlerimizin boyutu giderek büyüyor, fakat cebimizdeki depolama alanı sınırlı. Buna karşın, Tonido uygulamasını kullanarak bilgisayarınızda bulunan müzik arşivinizi yayına açabilir ve bu soruna alternatif bir çözüm üretebilirsiniz. Tonido ile birlikte sunulan Jukebox isimli müzik yayını uygulamasını kullandığınızda, tüm müzik arşivinize WiFi veya 3G erişiminizin olduğu her yerde İPhone’unuzu kullanarak erişebilirsiniz. Arşivinizi yayımlamaya başladıktan sonra, Tonido’nun İPhone uygulamasını kullanarak müzik dinlemeye başlamak son derece kolay.

 

VLC Remote Free
Bilgisayardan film izlemek keyifli, fakat uzandığınız yerden bilgisayara hükmedememekde bir o kadar sinir bozucu. Neyse ki son zamanların en popüler medya oynatıcılarından biri olan VLC Player’ı kontrol etmek için yazılmış olan VLC Remote Free’yi kullanarak İPhone’unuzu tam manasıyla bir uzaktan kumandaya dönüştürme şansınız var. Ses yükseltme ve azaltma, filmi durdurma ve ilerigeri alma gibi özellikler sunan program sayesinde yerinizden kalkmadan bilgisayarınızdaki film ve müzik dosyalarını kontrol edebilir, böylelikle ilave bir medya oynatıcı satın alma düşüncenize de “hoşça kal” diyebilirsiniz.

 

Yemeksepeti
Yemeksepeti sayesinde yemek siparişi vermek için telefonda uzun konuşmalar yapma derdinden kurtulmuş, bilgisayardan verdiğimiz komutlarla yemek söyleme şansına sahip olmuştuk. Fakat Yemeksepeti’nin son derece başarılı İPhone uygulaması bu adımları da kısaltarak, İPhone ekranından birkaç dokunuşla istediğiniz yemeği anında sipariş edebilme seçeneği tanıyor ve böylelikle çok daha cazibeli bir alternatif sunmuş oluyor. Şık bir tasarıma sahip olan uygulamanın en güzel yanlarından biri de, eviniz haricinde bir noktada yemek söylemek istediğinizde otomatik olarak bulunduğunuz noktaya en yakın restoranları listeleyebilmesi.

 

Egg Timer
Eğer siz de yumurta yemeyi seviyor fakat tüm uğraşlarınıza rağmen yumurtanızın ayarını tutturmayı başaramıyorsanız, Egg Timer hayatınızı kolaylaştırabilir, ilk ekranında yumurtanızı nasıl sevdiğinizi soran uygulamaya “haşlanmış”, “çırpılmış”, “kızarmış” ya da “suda pişmiş” yanıtlarından birini veriyorsunuz. Bu adımın ardından, eğer haşlanmış yumurta seçeneğini işaretlediyseniz uygulama size yumurtanızı ne sertlikte sevdiğinizi soruyor. Seçiminizi yaptıktan sonra ekranda bir kum saati beliriyor ve yumurtanızı tam olarak ne kadar süre sonra ocaktan almanız gerektiğini belirtiyor. Süre bittiğinde duyulan tavuk gıdaklaması ise hoş bir ayrıntı. :)

 

Kalorimetre
Yediklerinize dikkat ederek formunuzu korumaya kararlıysanız, Kalorimetre uygulamasından destek alabilirsiniz. Uygulama sayesinde en çok tüketilen yiyecek ve içeceklerden oluşan menüden aldığınız besinleri işaretleyebilir, böylelikle gün bazında ne kadar kalori aldığınızı hesaplayabilirsiniz. Bununla birlikte, yaşınıza, cinsiyetinize, boy ve kilonuza göre belirlenen vücut kitle indeksinizi kontrol altında tutmak için de Kalorimetre’den faydalanabilirsiniz. Eğer gün içinde spor yakarak kalori yakmak için ilave bir çaba sarf ederseniz, bu etkinliğinizi de uygulamaya girerek kalori hesabınıza dâhil edebilirsiniz.

 

Taksimetre
Özellikle nakit sıkıntımızın olduğu zamanlarda taksiye binmeden önce iki kere düşünür, “Gideceğim yere ne kadar yazacak acaba?” sorusunu aklımızdan geçiririz. Ancak bu sıkıntı da teknoloji sayesinde çözülüyor. Taksimetre uygulamasıyla Türkiye’nin birçok ilinde yapacağınız taksi seyahatlerinin tutarlarını önceden öğrenebiliyor, ayrıca bulunduğunuz konuma en yakın taksi durağını da hemen bulabiliyorsunuz. Uygulama sizin için taksimetre ücretini olası trafik sıkışıklığına göre de hesaplayabiliyor. Ekranın üst kısmında yer alan “Trafik Durumu” çubuğunu kaydırarak belirlediğiniz trafik seviyesinde yolculuğun ne kadar süreceğini ve kaç paraya mal olacağını öğrenebiliyorsunuz.

 

İBB Trafik
Her gün yorucu istanbul trafiğine dâhil olanların hayatını kolaylaştırmak için tasarlanmış bir uygulama olan İBB Trafik sayesinde beklemediğiniz anlarda nahoş sürprizlerle karşılaşmaktan kurtulabilirsiniz, istanbul Büyükşehir Belediyesi’nin trafik sitesinden alınan kamera görüntüleri ve sensör bilgilerini başarılı bir şekilde kullanan program, Google haritaları üzerinde yoğunluğa göre renklendirme yapmasının yanı sıra, belirli bölgelerdeki trafik yoğunluğunu doğrudan kamera görüntüleriyle de gösterebiliyor. Uygulama sayesinde harita üzerinde petrol istasyonlarını, İSPARK ve İDO noktalarını da görebiliyorsunuz.

 

BikeMateLite
Bisikletle yaptığınız yolculuklarda size yardım edecek, yaptığınız yolun istatistiklerini, örneğin o anki ve ortalama süratinizi, toplam kat ettiğiniz ve hedefinize erişmek için kat etmeniz gereken mesafeyi gösteren bir yol asistanınızın olmasını ister miydiniz? BikeMateLite, tüm bunları ve daha fazlasını ücretsiz olarak sunuyor. Mesela, vücudunuzla ilgili girdiğiniz bilgileri kullanarak yaptığınız spor neticesinde ne kadar kalori yaktığınızı göstermek de programın becerileri arasında. Bisikletiniz için internetten satın alabileceğiniz bir İPhone standını kullanarak telefonunuzu monte edebilir ve yolculuk boyunca uygulama ekranını takip edebilirsiniz.