Suni zeka destekli rezervasyon uygulaması Google Duplex, iOS ve Android cihazlar için etken ediliyor

tarafından
338
Suni zeka destekli rezervasyon uygulaması Google Duplex, iOS ve Android cihazlar için etken ediliyor

Geçtiğimiz senenin ekim ayında, Google’ın suni zeka destekli rezervasyon uygulaması olan Google Duplex’in 4 şehirde kontrol sürecine başladığı haberini sizlerle paylaşmıştık. Google Duplex şimdi de ABD’de iOS ve Android 5.0’in üstündeki cihazlar için etken ediliyor.

Geçtiğimiz mayıs ayında meydana gelen Google I/O geliştirici konferansındaki orijinal demosu esnasında, Duplex’in sistemi insan konuşmasını öykünmek etti ve anında bir suni zeka botunun bir insan şeklinde ses çıkarması insanoğlu tarafınca acayip karşılandı. Orada bulunanlar bununla birlikte gösterinin düzmece olup olmadığını da merak ettiler.

Zira o gün Google Duplex, hem bir restoran rezervasyonu hem de kuaför randevusu yapmayı başarmıştı. Google Duplex’in en büyük özelliği ise karşısındaki kişiye bir suni zeka ile değil de gerçek bir insanla konuşuyormuş izlenimi uyandırabilmesi. Bu da haliyle etik kavramıyla ilgili bazı soruları da bununla beraber getirmişti. Sadece Google’ın kontrol süreciyle beraber insanların merak ettikleri de cevap bulmuş oldu.

Teknoloji konseptten piyasaya sürüldüğü için Google, aramanın başlangıcında gelen aramanın Google’dan bulunduğunu belirten bir ileti ekledi ve aramanın niçin yapıldığını deklare etti. Ek olarak, işletmelerin bu otomatik aramaları almasını istemelerine izin verecek şekilde tasarlandı. Duplex başka türde rezervasyonlar yapabiliyor olsa da şu anda restoran rezervasyonlarına odaklanıyor. Aslına bakarsanız Google ile ortak olan online bir rezervasyon hizmeti kullanan restoranlar için Google Assistant, rezervasyonu onaylamak için direkt Reserve with Google ile beraber çalışıyor.

Google Duplex ek olarak, işletme bilgilerini denetlemek için de kullanılabilecek. Google’ın söylediğine bakılırsa bu veri, sonrasında işletme girişini güncellemek için kullanılacak. Kullanıcı sayısının artmasıyla da Google Duplex’in yeteneklerinin daha da geliştirileceği söyleniyor.

İlk zamanlarda yalnızca Google’ın Pixel akıllı telefonlarında kullanılabilen bu özelliğin, ilerleyen dönemde daha geniş bir kullanıcı kitlesine hitap edeceğini söyleyebiliriz. Sadece Google’ın süre çizelgesiyle ilgili herhangi bir bilgiyi paylaşmadığını da belirtelim.