Netflix, Apple Store’da “oyun dışı en oldukça kazanan mobil uygulamalar” kategorisinde yerini Tinder’a bıraktı

tarafından
335
Netflix, Apple Store’da “oyun dışı en oldukça kazanan mobil uygulamalar” kategorisinde yerini Tinder’a bıraktı

Mobil uygulama ekosistemine yönelik mühim öngörüler sunan Sensor Tower’a bakılırsa 2023’de küreselde kullananların mobil uygulamalara harcamadıkları meblağ 156 milyar doları bulacak. Bu, 2018’de 73 milyonu gören mobil uygulama harcamalarının ortalama %120 oranında artacağı anlamına geliyor. 

Bu harcamaların en büyük kısm oyun endüstrisinde gerçekleştirilirken, onu eğlence kategorisi takip ediyor. Eğlence kategorisinde ise Netflix, Apple Store’da   emsalsiz en oldukça kazanan uygulama. Hatta Netflix’in rekoru yalnız Eğlence kategorisini değil, mobil uygulama oyun dışı kategorilerinin tümünde 2016’nın son çeyreğinden beri öteki tüm uygulamalara zirveden bakıyor.

2018’in sonuna kadar geçerliliğini sakınan bu cümleler, Sensor Tower’ın paylaşmış olduğu verilere bakılırsa artık geçersiz. Zira Sensor Tower, Netflix’in zirvedeki yerini arkadaşlık uygulaması Tinder’a kaptırdığını belirtiyor. Firmanın paylaşmış olduğu bilgilere bakılırsa 2019’un ilk çeyreğinde App Store ve Google Play’de en fazla kazandıran uygulamanın Tinder olduğu belirtiliyor. Tinder’ı bir basamak geriden Netflix izlerken, üçüncü sırada ise Çinli video akış servisi Tencent Video yer ediniyor. 

Peki Netflix’i koltuğundan eden ne? Probleminin altında çok da fazla sürpriz bir cevap yatmıyor esasında. Geçtiğimiz senenin sonunda Apple’a yüz milyonlarca dolar ödemek istemediğine kabul eden şirket,  artık yeni kullananların iOS uygulamasıyla hizmetlerine kaydolmalarına ve abone olmalarına izin vermiyor. Apple’ın uygulama sahiplerinden kazanç başına yüzde 30 komisyon aldığını biliyoruz sadece Netflix için bu oran %15 olarak hesaplansa da bu, 2018 senesinde 853 milyon dolar gelir elde eden firmanın, Apple’a yüz milyonlarca komisyon ödediği gerçeğini değiştirmiyor.