Google, AMP ile e-postaları dinamik hale dönüştürüyor

tarafından
663
Google, AMP ile e-postaları dinamik hale dönüştürüyor

Google, e-postaları statik belgelerden dinamik, web sayfası benzeri deneyimlere dönüştürme amacıyla kullanılacak olan AMP for Email’i resmi olarak başlattı. AMP for Email, Gmail için etken edilecek. Sadece Yahoo Mail, Outlook ve Mail.ru benzer biçimde öteki mühim e-posta sağlayıcılarının da AMP e-postalarını destekleyeceğini belirtelim.

Google’ın bu girişimi ilk kez duyurmasından bu yana bir yıldan fazla bir süre geçti. Google standartlarına bakılırsa bile bunun uzun bir kuluçka aşaması bulunduğunu söyleyebiliriz. Sadece bu özelliğin muntazam bir halde emek harcaması için birçok arka plan çalışmasının yapıldığını söylemek mümkün. AMP for Email’in ilk hedefi, temel e-postaları interaktif içeriklere dönüştürmek olarak karşımıza çıkıyor. Kısacası e-postalar üstünden otel listelerine göz atmak, formları doldurmak ve satın alınmak istenen ürünlere göz atmak benzer biçimde aktiviteleri gerçekleştirmek mümkün oluyor.

AMP for Email’in yazışma ile ilgili herhangi bir değişim içermediğini de belirtelim. Doğrusu iş ve kişisel mesajlaşmalarınız eskiden olduğu benzer biçimde ilerleyecek. Sadece yeni teknolojide e-postalarla geçirilen zamandan kazanılmasına destek olacak diyebiliriz. Mesela, uygulamayı açmak zorunda kalmadan, Google dokümanı ile size gönderilen bir yorumu yanıtlayabileceksiniz. Benzer şekilde, bir proje yönetimi uygulamasından gelen mesajlarda, size verilen görevleri tamamlandı olarak işaretleyebileceksiniz ya da bildirim e-postası ile iş arkadaşınıza devredebileceksiniz.

Bu yeni formatı şu anda bazı firmalar ve internet sayfaları desteklemeye başladı. Booking.com, Despegar, Doodle, Ecwid, Freshworks, Nexxt, OYO Rooms, Pinterest ve redBus şu anda Gmail’in AMP for Email hususi durumunu kullanan firmalar olarak karşımıza çıkıyor. Eğer bu şirketlerden birinden tertipli olara e-posta alıyorsanız kısa sürede yeni formata da bizzat tanık olacağınızı söyleyebiliriz.

Google’ın Gmail’i üçüncü taraf bir müşteride kullanıyorsanız, yalnızca statik sürümü göreceğinizi belirttiğini de hatırlatalım.