Google, reklam seyretme karşılığında uygulama içi ödüller dağıtacak

tarafından
121
Google, reklam seyretme karşılığında uygulama içi ödüller dağıtacak

Android uygulama geliştiricilerin daha oldukca gelir elde edebilmeleri için emek harcamalar meydana getiren Google, yeni bir çözüm ile karşımıza çıktı. Google’ın sunmuş olduğu çözüm yardımıyla Android uygulama geliştiricileri ödeme yapamayan kullanıcılardan da gelir elde edebilecek.

Eğer bir uygulama ücretsiz bir şekilde kullanıma sunuluyorsa gelir elde etmek için uygulama içi satın alma seçenekleri ve reklamları kullanabiliyor. Fakat mobil uygulama kullanıcıları reklamları izlemeye yada uygulama içi satın alma seçenekleri ile ürün satın alamaya pek de istekli değiller.

Bu durumu değişiklik yapmak isteyen Google, kullananların reklamları izlemeleri karşılığında uygulama içi ödüller dağıtarak reklamların daha çok izlenmesini hedefliyor. Rewarded Products adındaki program yardımıyla hem geliştiriciler hem de kullanıcılar kazanacak.

İlk olarak geçtiğimiz senenin Mart ayında duyurulan Rewarded ads konsepti ortalama 1 yıl sonrasında açık beta olarak tüm Android geliştiricileri için kullanıma sunulmuş oldu. Rewarded ads yardımıyla kullanıcılar kısa reklamlar izleyerek uygulama yada oyun içinde satılan ürünlere yada oyun/uygulama içi paralara ücretsiz bir şekilde haiz olabilecekler.

Bu model yardımıyla uygulama içi alışveriş yapamayan kullananların ürün ve oyun içi paralara parasız bir halde ulaşmaları sağlanırken bununla beraber geliştiricilerin elde ettikleri reklam gelirlerinin büyük oranda artırılması da hedefleniyor.