iPhone kullanırken hayatınızı kolaylaştıracak 20 ipucu

tarafından
580
iPhone kullanırken hayatınızı kolaylaştıracak 20 ipucu

Apple, 2007’den bu yana, her geçen gün güncellediği iPhone’larıyla dikkat çekmeye devam ediyor. Android’i yeğleyen akıllı telefon kullanıcılarında genel olarak “iPhone karşıtlığı” mevcut olsa da yaşamının herhangi bir döneminde iPhone kullanmış biri hiçbir şekilde başka cihaza geri dönmek istemiyor. Sadece artan iPhone tutarları, son zamanlarda bu bakış açısını değişiklik yapmak suretiyle.

Ikimiz de iPhone kullanmaktan vazgeçmeyecekler için, hızıyla ve kolay kullanımı ile dikkat çeken iPhone’ların daha etkili bir halde iyi mi kullanılabileceğine dair ipuçlarını sıraladık.

1- Telefonunuzdaki herhangi bir şeyi kolayca arayabilirsiniz.

iPhone ekranınızı ortasından aşağı doğru kaydırmak, Spotlight Search’ü etkinleştirir. Bu arama çubuğundan da telefonunuzdaki herhangi bir dosyayı yada ayarı arayabilir ve hatta web neticelerini da alabilirsiniz.

2- Daha detaylı aramalar için Ayarlar kısmındaki arama çubuğunu kullanabilirsiniz.

Arama çubuğuna erişmek için Ayarlar uygulamasını açın ve üstten aşağı doğru çekin. Şimdi aradığınız herhangi bir ayarı yazabilirsiniz. Ayarlar uygulamasının ne kadar büyük olduğu göz önüne alındığında, manuel arama yardımıyla belirli bir tercihi yada uygulamayı aramak fazlaca daha kolay hale gelir.

3- Rehberinizdeki her bir kişiye hususi olarak ayarlarınızı özelleştirebilirsiniz.

Kişiler uygulamanıza gidin, istediğiniz kişiyi tıklayın. Akabinde Düzenle’yi tıklayın ve sonrasında Zil Sesi yada Metin Tonu’nu tıklayın. Buradan, o şahıs aradığında yada ileti attığında çalınacak Apple yapımı zil sesi yada metin tonu arasından seçim yapabilirsiniz. Ne yazık ki Apple, bu özelliğin herhangi bir müzik servisine bağlanmasına izin vermiyor. Bu yüzden seçenekleriniz Apple zil sesleri ile sınırı olan kalıyor.

4- iPhone kameranızı büyüteç olarak kullanabilirsiniz.

Ayarlar’a, sonrasında Genel’e, sonrasında Erişilebilirlik’e gidin ve Büyüteç’i tıklayın. Şu andan itibaren, iPhone’unuzun kamerasını büyüteç olarak kullanabilirsiniz. Tek yapmanız ihtiyaç duyulan Kamera’yı açtıktan sonrasında ana tuşa üç kere basmak, sonrasında istediğiniz kadar minik yazıları kolaylıkla okuyabilirsiniz.

5- Telefonun kilidini bile açmadan bildirimleri düzenleyebilirsiniz.

Bir bildirim alırsanız, ona basın yada kilit ekranınızın sağından kaydırın ve Yönet’i tıklayın. Buradan, gelecekteki bildirimlerin sessiz bir şekilde gönderilmesini yada tamamen kapatılmasını isteyebilirsiniz.

6- Bir şarkıyı Apple Music’te, sözlerine gore arayabilirsiniz.

Bir şarkı arıyorsanız ve adını bilmiyorsanız, sadece sözlerini biliyorsanız Apple Music’teki Ara sekmesine sözleri yazmanız kafi. Apple’ın Shazam uygulamasına haiz bulunduğunu bildiğimiz için bunun o kadar da şaşırtan bir özellik olmadığını söylemekte yarar var.

7- Vasıta kullanırken rahatsız edilmemek için ayarlarınızı değiştirebilirsiniz.

Ayarlar’dan Rahatsız Etme’ye giderek “Otomobil Kullanırken Rahatsız Etme” modu etkinleştirilebilir. Bu özellik açıkken, telefonunuz belirli bir hız sınırını geçtikten sonrasında araçta olduğunuzu algılarsa Rahatsız Etme moduna geçecektir. Bildirimler, metinler ve telefon aramaları anında susturulur; yolda olduğunuzu ve yakında geri döneceklerini bildirmek için evvel yazılmış bir cevap gönderme seçeneğini de bulunur.

8- Anında geleneksel klavye yada tek elle kullanılan klavye içinde geçiş yapabilirsiniz.

Tek elle telefonu kullanmanız gerekirse, bu özellik kullanışlı olacaktır. Klavyenizi kullanan herhangi bir uygulamayı açın ve sol alt köşedeki Emoji yada Globe simgesini basılı tutun. Buradan, telefonun sol yada sağ tarafında tek elle kullanılan bir klavyeyi kullanmayı seçebilirsiniz.

9- Parasız FaceTime Audio ile düzgüsel bir telefon hitabı gerçekleştirebilirsiniz.

FaceTime Audio, Apple’ın geleneksel telefon görüşmelerine alternatifidir. Aramak istediğiniz bir kişiye tıklayın ve FaceTime mevcutsa, video kamera sembolünün tarafındaki telefonun simgesine tıklayın. FaceTime Audio, İnternet üstünden WiFi yada hücresel veriler vasıtasıyla çalışır ve bu çağrılar geleneksel telefon görüşmelerinden daha net bir ses çıkarır. Ek olarak, WiFi üstünden arama yapmış olursanız internasyonal arama yapmanın parasız bir yoludur. Ek olarak aynı şekilde WhatsApp üstünden de arama gerçekleştirmeniz mümkün.

10- iPhone kilidinizi açmadan telefonunuzu el fenerine dönüştürebilirsiniz.

iPhone’unuzu uyandırdığınızda, kilit ekranının sol alt köşesindeki bir düğme bir el feneri simgesi görmüş olacaksınız. Simgeye tıkladığınızda telefonunuz arka flaşını ışık olarak kullanacaktır.

11- Siri’ye size bir takma ad vermesini öğretebilirsiniz.

iPhone’unuzdaki yan düğmeyi basılı tutarak Siri’yi etkinleştirin ve “Beni bundan sonrasında ____ olarak çağır” deyin. Böylelikle adınızı kendiniz belirlemiş olacaksınız.

12- Siri bir adı yanlış söyleniş ederse, onu düzeltebilirsiniz.

Siri, birinin adını yanlış söylüyorsa, ona doğrusunu öğretebilirsiniz. Siri şimdi söyleyecektir, “Tamam, ___ adı iyi mi söyleniş edilir?” söylediğinde Siri’nin çalma butonuna tıklayarak yüksek sesle adı söyleyebilirsiniz. Size doğru bulunduğunu düşündüğü kelimeleri sıralayacaktır, içinden birini seçebilirsiniz.

13- Fotoğraflarınızı kelimelerle arayabilirsiniz.

Bir kedi sevdiyseniz ve onunla çektirdiğiniz fotoğrafınızı bulmaya çalışıyorsanız, Fotoğraflar uygulamanızı açın, sağ alt kısımdaki Arama sekmesini tıklayın ve “kedi” benzer biçimde fotoğrafınızı tanımlayabilecek herhangi bir kelime arayın. Karşınıza kedilerle çektirdiğiniz tüm fotoğraflar sıralanacaktır.

14- İstediğiniz vakit Düşük Güç Modu’nu etkinleştirebilirsiniz.

Denetim Merkezi’ne erişin ve Düşük Güç Modu’nu etkinleştirmek için pil simgesine tıklayın. Düşük Güç Modu muhtemelen fark etmeyeceğiniz birçok şey yapar, bilhassa pil ömrünüz üstünde büyük bir tesiri vardır.

15- İfadeler için kısayollar oluşturabilir yada emoji’leri sık sık tekrarlayabilirsiniz.

Ayarlar uygulamanızı açın, Genel’i, Klavye’yi ve peşinden Metin Değişiklik yapma’yi tıklayın. Sağ üst köşedeki artı işaretini tıklarsanız, kendi kısayollarınızı yapabilirsiniz. Dolayısıyla, ağlayan gülen emojiyi kullanmaktan hoşlanıyorsanız, sadece yüzlerce kullanılabilir emoji içinde bulmakta mesele yaşıyorsanız, “mrb” benzer biçimde bir şey söylediğinizde o emojiyi çağıran bir kısayol oluşturabilirsiniz.

16- Izgara özelliğiyle daha bakışımlı fotoğraflar çekin.

Ayarlar uygulamanızı açın, Kamera’ya tıklayın ve Izgara’yı etkinleştirin. Bu da artı işareti ızgarası oluşturacaktır.

17- AirPod’larınızı bulmak için Siri’yi kullanabilirsiniz.

Siri’yi etkinleştirin ve “AirPod’ları Bul” deyin ve Siri, kablosuz kulaklıklarınızdan yüksek sesle bir ton çalmayı önerecektir.

18- Uygulama mağazalarının geri bildirimlerini kapatabilirsiniz.

Ayarlar uygulamanızı açın, iTunes ve App Store’a tıklayın, peşinden “Uygulama İçi Derecelendirmeler ve İncelemeler” yazan ayarı bulun. Bunu kapattığınızda artık geri bildirim için herhangi bir bildirim almayacaksınız.

19- Bir şeyi ölçmeniz gerekirse, iPhone’unuzu kullanın.

iOS 12 ile her iPhone artık kameranızı size mesafe hakkında bir düşünce vermek için kullanan Measure adlı bir uygulamaya haiz. Ölçüm uygulaması devamlı doğru değildir, sadece yakınınızda bir mezura yoksa, kullanışlıdır. Bir tek uygulamayı açın ve parmağınızla dokunarak ölçmeye çalıştığınız şey için başlangıç ​​ve bitiş noktaları oluşturun.

20- İstediğiniz mesajı sessize alabilirsiniz.

Mesajlar uygulamasını açın, susturmaya çalıştığınız herhangi bir konuşmayı bulun ve sola kaydırın. “Ikazları Gizle” yazan seçeneğine tıklayın.