LG, ODIN YONGA SETİ HAZIRLIKLARINI SÜRDÜRÜYOR

tarafından
114
LG, ODIN YONGA SETİ HAZIRLIKLARINI SÜRDÜRÜYOR

LG akıllı telefon sektöründe son yıllarda yıldızı parlayan firmalardan oldu. LG’de Samsung gibi Güney Kore merkezli bir firma olup akıllı telefon piyasasına sürdüğü birçok güzel akıllı telefon modelleriyle piyasada yerini almayı başardı. LG bunu kendini sürekli yenilemesi ve en son teknolojileri kendisine katmasıyla başardı. LG hakkında son çıkan haberler ise yeni nesil akıllı telefonlarına Odin yonga setini kullanacak olması oldu. LG yeni yonga setini hem dört çekirdekli hem de sekiz çekirdekli versiyon ile sunacağını duyurdu.

LG ODIN YONGA SETİNİ KULLANACAK

Geçtiğimiz yıllarda LG’nin akıllı telefonlarından amiral gemi modellerine Odin adı verilen yeni nesil bir yonga seti kullanacağına dair söylentiler vardı. Fakat LG’nin Qualcomm’la yola devam etmesinin ardından bu söylentiler havada kalmıştı. LG Odin aynı Samsung Exynos işlemcisi gibi komplike bir yonga seti olacaktı. LG bu iddiasının peşini bırakmayıp 2014’e LG Odin ile girmeye hazırlanıyor.

LG Odin çok yüksek bir performansa sahip olarak big.Little mimarisi üzerinden Cortex-A15 çekirdeğini kullanacak. Maksimum 2.2GHz saat hızında çalışabilecek. Odin işlemcinin küçük çekirdekleriyse Cortex-A7s tabanlı olup 1.7GHz hıza erişebilecek. Odin bu özellikleri ile Exynos 5 Octa yonga setinden çok daha iyi bir performans sergileyeceğe benziyor. Odin yonga setinin en önemli özelliği ise ARM tarafından birkaç hafta önce duyurulan T760 GPU’nun LG Odin’in grafik tarafında yer alması olacak. T760 GPU grafik birimi şuana kadar ulaşılmış en iyi değerlere sahip olacak gibi gözüküyor. Bununla birlikte Samsung’ta 64bit mimarisinde bulunan 2014 model Exynos 5 Octa serisindeki işlemcileri için T760 GPU kullanacağının sinyallerini vermişti. Buradan görüldüğü gibi 2014 yılında LG Odin, Qualcomm Snapdragon 805 ve Samsung Exynos arasında büyük çekişmeler yaşanacağa benziyor.

LG firması akıllı telefon piyasasındaki kararlı yükselişini 2014 yılında çıkartmayı planladığı yeni nesil akıllı cep telefonları ile devam ettirmeyi planlıyor. Bunu da yukarıda bahsettiğimiz gibi 2014 yılında çıkacak LG akıllı telefonlarda kullanacağı LG Odin Yonga seti ve buna benzer teknolojileri kullanarak yapacağa benziyor.