ABD’DE OYUNLARA 3 AYDA 3.45 MİLYAR DOLAR HARCANDI

tarafından
163
ABD’DE OYUNLARA 3 AYDA 3.45 MİLYAR DOLAR HARCANDI

Oyun sektörü günümüzde tüm dünya çapında en büyük pazarlardan biri haline gelmiştir.  Oyun pazarındaki artış ve bu pazarın önemi yıllar geçtikçe daha da iyi anlaşılmakta ve ilgi artmaktadır. Özellikle de dünyadaki en büyük pazarı elinde bulunduran Amerika Birleşik Devletleri’nde oyun sektörü hızla gelişmeye devam edip, buna paralel olarak ta insanların oyunlara ilgisi gittikçe daha da artmaktadır.

ABD’DE OYUNLARA YAPILAN YATIRIM

Kuzey Amerika’nın en büyük market araştırma kurumları içerisinde yer alan National Purchase Diary Group (NPD) tarafından yapılan araştırmalar 2013 yılının üçüncü çeyreğinde yani Temmuz, Ağustos ve Eylül aylarında video oyun sektöründe 3.45 milyar dolarlık bir harcamanın yapıldığını gözler önüne seriyor. National Purchase Diary Group (NPD) bunun 1.30 milyar dolarının dijital oyunlar (Downloadable Content (DLC) denilen oyunların indirilebilir içerikleri, dijital alımlar, sosyal oyunlar, üyelikler ve mobil oyunlar gibi)  ile kutulu oyunlara harcandığını belirtti.

Oyun piyasasında özellikle Grand Theft Auto V’in piyasaya çıkıp satışa sunulmasının ardından oyun sektörüne çok büyük bir hareketlilik gelerek satışların arttığı belirtiliyor. Grand Theft Auto V’nin kendi başına 1 milyar doları geçen bir satış gerçekleştiği biliniyor. Böylesine büyük rakamların döndüğü sektörde haliyle yatırımda buna paralel olarak artıyor. Oyun piyasasında bulunan firmalar (özellikle Amerika Birleşik Devletleri’nde bulunanlar) büyük gelir elde edeceklerini bildikleri için bu sektöre yatırım yapmaktan kaçınmıyorlar.

Bu nedenle de Dünyada oyun satışlarından en büyük karları elde eden ülke Amerika Birleşik Devletleri’dir. Yukarıda da belirtildiği gibi Amerika Birleşik Devletleri’nde yalnızca 3 ay gibi kısa bir süre içerisinde 3.45 milyon dolarlık oyun harcaması yapılmıştır. Bu yatırım oyun sektörünü oldukça iyi yönde etkilemektedir. Büyük yatırımlar sayesinde oyun sektörü hızla gelişmekte, imkanları arttıkça daha kaliteli oyunlar üretilebilmektedir. Yapılan araştırmalar sonucunda oyun piyasasında en büyük gelir elde eden oyunların Call Of Duty ve GTA 5 olduğu görülmüştür.

Bu tarz oyunları bulabileceğiniz bir çok site olduğu gibi bunu kazanca dönüştürmekte sizin elinizde. Tüm oyun severler bu gelişmeleri sevinçle takip etmekte ve oyunlara yapılan bu yatırımların daha da artmasını bu sayede daha iyi ve daha kaliteli oyunların çıkmasını temenni ediyorlar.